Kiedyś powszechne tylko na zachodzie, teraz obecne w prawie każdym większym mieście – centra handlowe. Dawne specjalistyczne sklepiki, z których każdy mieścił się w osobnym budynku, ewentualnie zaledwie kilka w jednym tracą na popularności. Przewagę nad nimi mają sklepy należące do wielkich marek.
Ludzie częściej robią zakupy w sieciówkach
Sieciówki ze względu na swój prestiż, jaki tworzą poprzez odpowiednie reklamy, sprawiają, że coraz mniej klientów korzysta ze sklepików, w których nie ma takich promocji jak w sklepach markowych. Takie wielkie sklepy mogą sobie pozwolić na tak duże obniżki cen ze względu na efekt skali, gdyż sprzedają tak wiele towarów, że nawet stosując niższe ceny są w stanie wypracować zysk na zadowalającym poziomie. Jednak aby klienci kupowali w sieciówkach na tak dużą skalę dobrze jest kiedy takie markowe sklepy są zebrane razem w jednym miejscu. Każdy ma bowiem inny gust, i może kupować w różnych sklepach, a gdy ma do dyspozycji wiele z nich większa jest szansa, że odwiedzi jeden z nich i dokona w nim zakupu. Dlatego powstały centra handlowe, popularnie zwane galeriami handlowymi.
Galerie handlowe
Na kilkudziesięciu tysiącach metrów kwadratowych mieści się nawet po kilkaset sklepów w tych naprawdę wielkich galeriach. Oprócz sklepów znajdują się w nim także przestrzenie rekreacyjne takie jak kina (których ściany tworzone są z różnych materiałów np. silka), multikina, kręgielnie, ścianki wspinaczkowe i wiele innych. Nie może zabraknąć również strefy gastronomicznej, gdzie po przespacerowaniu kilometrów podczas zakupów będzie można zaspokoić głód i móc chwilę odpocząć. Odwiedzanie galerii handlowych stało się dla niektórych sposobem na spędzanie wolnego czasu. W weekendy tłumy ludzi szturmują te wielkie centra handlowe.
Problemy z miejscami parkingowymi – parkingi kryte lub zewnętrzne zazwyczaj z kostki brukowej
Aby pomieścić tak wiele osób niezbędne jest zapewnienie ogromnej ilości miejsc parkingowych. Ludzie są coraz bardziej wygodni, i jeśli mają taką możliwość wolą przemieszczać się własnymi samochodami. Z jednej strony jest to dosyć racjonalne, bo gdy planują zrobić większe zakupy znacznie łatwiej będzie im przewieźć je do domu własnym transportem. Z drugiej strony jednak muszą liczyć się z opłatą za pozostawienie samochodu na parkingu w galerii. Większość galerii posiada piętrowe parkingi, które są zadaszone. Jednakże one sprawiają czasami wrażenie ciasnego i przytłaczającego. Wiele bardziej rozległych centrów handlowych, położonych na jednym poziomie decyduje się na usytuowanie parkingu wzdłuż lub wokół budynku „pod chmurką”. Dawniej takie parkingi były wykonywane z asfaltu, jednakże nie zdały one egzaminu, gdyż szybko niszczały. Dlatego zaczęto budować parkingi z kostki brukowej, która jest o wiele bardziej estetyczna, wytrzymała i praktyczna. Poprzez ułożenie kolorowej kostki można łatwo wyznaczyć miejsca parkingowe, które nie ulegną wytarciu jak malowane pasy. Wbrew pozorom wyłożenie parkingu kostką brukową jest relatywnie tanie, gdyż jej utrzymanie ze względu na trwałość jest o wiele niższe niż innych materiałów.