NitracoeProtech
okno

Sposoby na dekorację okien – Część 1

Moda pędzi nieubłagalnie i każdy próbuje za nią nadążyć. Co sezon pojawiają się nowe trendy i dotykają wszelkich sfer życia. Nie inaczej jest z dekoracjami domowymi. Przechodząc przez kolor ścian, obrazy, fototapety, zdjęcia dochodzimy do dekoracji okien, które muszą pasować do wnętrza jak i zewnętrza naszego domu. W tym artykule porównamy różne formy przystrajania okien i zastanowimy się, którą drogą podążać.

Najbardziej znaczącym miejscem każdego domu jest salon. To on jest naszą wizytówką, pierwszym pomieszczeniem, do którego się wraca po ciężkim dniu, relaksuje w gronie rodzinnym i przyjmuje się gości. Dlatego dekoracje właśnie tego pokoju są najistotniejsze. Sprawią, że pokój będzie przytulny i wygodny. Forma przystrojenia okien jest kluczowa, gdyż to ona stanowi dopełnienie klimatu pokoju dziennego.

Klasyka

Do tej pory najpopularniejszymi dekoracjami okien były firany, lub zasłony. Często też jedno i drugie. Najczęściej firany zasłaniały pokój przed gapiami z dworu, a zasłony dopasowywano do klimatu pomieszczenia, by dobrze współgrały i oddzielały nas od świata zewnętrznego późną porą.

okno

Zdarzały się i takie aranżacje, które propagowały brak jakichkolwiek materiałów okiennych, lub szczątkowe ozdoby. Natomiast ma to sens jedyne wtedy, gdy za oknem nie mamy sąsiadów, lub widoku na drogę, czy chodnik.

Jako, że firany oddzielają nasze okna od nieznajomych wzroków, zasłony przykrywały również nieestetyczne partie naszego domu, jak np. stare kaloryfery, bądź rury. Jest to specyfika starych mieszkań, z którymi wiele osób się boryka. Zasadą posiadania zasłon jest ich odpowiednia długość. Muszą sięgać do samej ziemi, nigdy nie mogą być krótsze. Ich dodatkowym atutem jest termoizolacja. W przypadku nieszczelnych okien, solidne zasłony odbierają pierwszą falę zimnego powietrza, oraz skupiają na sobie pierwsze cząstki ciepła w słoneczne dni.

Nowe trendy

Jeśli chcemy precyzyjnie udekorować nasz dom, musimy określić klimat i charakter pomieszczenia i pod tym kątem szukać firan, czy zasłon. Przykładem są koronkowe firanki, które mogą wydawać się stare i niemodne, a świetnie odznaczą się w salonie o klasycznym, lub rustykalnym stylu.Duży wybór dekoracji dostępny na stronie artpasaz.pl. Jeśli natomiast stawiamy na minimalizm, dobrym wyborem będą zasłony jednolitego koloru, które powieszone luźno dopełnią charakter domu. Można też wymieszać kilka firan o różnych kolorach- te ułożone kolorami rosnąco mogą stanowić miły akcent dekoracyjny. Jednym z nowych trendów są firany ombre, które charakteryzują się cieniowaniem koloru na tkaninie. Taki motyw też można ciekawie wykorzystać.

okno

Firany w nowej odsłonie

W sklepach już mamy większy wybór firan, niż ten, sprzed kilku lat. Nie muszą one być jednie białe i koronkowe. W cenie są firany wzorzyste. Najlepiej z akcentami nawiązującymi do natury. Na tym jednak wybór się nie zamyka. Dostępne są zasłony inspirowane geometrią, bądź typografią. W przypadku firan możemy wyzbyć się obaw przed gafą- firany zawsze są lekkie i nieprzytłaczające.

Kolejne propozycje i wskazówki odnośnie dekorowania okien znajdziemy w drugiej części tego artykułu. Tam skupimy się na modzie, wynalazkach i alternatywach dla klasycznych pomysłów.

Back to Top