NitracoeProtech
long

Maty grzejne – charakterystyka oraz zastosowanie

Maty grzejne zwane również grzewczymi są podstawowym wariantem elementu grzejnego określanego mianem grzałki elektrycznej. Z kolei grzałka elektryczna jest jednym z dwóch podstawowych rodzajów grzałek – drugą kategorią stanowią grzałki chemiczne, których zastosowanie jest nader ograniczone. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na matach grzewczych opisując ich charakterystykę oraz wyjątkowe zastosowanie. Ale zanim przejdziemy do tytułowego wariantu grzałki, warto zdefiniować grzałkę elektryczną. Czym tak naprawdę odznacza się ów element grzewczy? Sprawdźmy!

Grzałki elektryczne

Grzałka elektryczna stanowi urządzenie grzewcze wykorzystujące przemianę energii elektrycznej w ciepło w trakcie przepuszczania prądu elektrycznego przez materiał oporowy elementu grzewczego. Dzieje się tak za sprawą specyficznej konstrukcji grzałki elektrycznej, która złożona jest w taki sposób, by móc efektywnie oraz wydajnie działać w zakresie pożądanych temperatur. Ważną cechą konstrukcji grzałki elektrycznej jest także odpowiedni poziom odizolowania elektrycznego od otoczenia oraz ogrzewanego środka. Do najczęściej spotykanych konstrukcji zaliczamy grzałki ceramiczne, PTC, zwojowe, patronowe, opaskowe, płaskie, silikonowe oraz maty grzejne.

Maty grzejne

Zanim objaśnimy działanie maty grzejnej warto podkreślić, iż grzałki elektryczne są uznawane za jedna z najbardziej sprawnych urządzeń elektrycznych, ponieważ zamieniają 100% energii elektrycznej w energię termiczną. Godny podkreślenia jest także fakt, iż stanowią one elementy nie wprowadzające zakłóceń do sieci, a to za sprawą braku występowania elementów indukcyjnych oraz pojemnościowych. Doskonałym tego przykładem są właśnie maty grzejne…
lamp
Maty grzejne – zwane ze względu na zastosowanie terrarystycznymi to maty służące ogrzewaniu zbiornika hodowlanego zwanego terrarium. Występują one pod postacią płaskiej – samoprzylepnej maty generującej ciepło. Maty grzewcze najczęściej umiejscawia się na dnie zbiornika oraz pokrywa odpowiednim rodzajem ściółki. Pomimo faktu, iż tytułowy rodzaj grzałki elektrycznej występuje w kilku wariantach mocy, to warto zauważyć, że nawet największa moc maty jest mniejsza niż kabli grzewczych. W gwoli porównania standardowe kable grzewcze odznaczają się mocą na poziomie 80W, zaś maty grzewcze dostępne na rynku generują maksymalną moc na poziomie 25W. Najniższy próg mocy jaki udało nam się znaleźć wynosi 4W i służy niewielkim terrariom – w takich warunkach owa moc jest zupełnie wystarczająca. Pomimo różnic w mocy oraz wielu zalet maty grzejne są stosowane w terrariach rzadziej, a przyczyną wyboru kabli jest najczęściej ich niższa cena.

Podsumowanie oraz wnioski

Maty grzejne cechują się wieloma zaletami i są zalecane przez ekspertów nie tylko tych z zakresu techniki, ale także zoologów zajmujących się hodowlą terrarystyczną. Ten szczególny rodzaj grzałek elektrycznych pozwala także na o wiele szersze zastosowanie, bowiem można stosować je również względem ogrzewania podłogowego. Jeżeli poszukujemy grzałki, warto zapoznać się z ofertą firmy Sinkoplex.

Back to Top