NitracoeProtech
  • Home
  • /
  • Publikacje
  • /
  • Kryształy – zapomniany relikt czy wciąż jeszcze modna ozdoba?
krysztalowe-naczynia

Kryształy – zapomniany relikt czy wciąż jeszcze modna ozdoba?

W sumie kryształy są nieco pokrzywdzone, ponieważ większość osób współcześnie urządzających mieszkania czy domy, patrzy na nie przez pryzmat minionych epok w kwestii aranżacji wnętrz. No i przez to, przylega do nich pewnego rodzaju etykietka „babcinych” akcesoriów do urządzania wnętrz.

W gruncie rzeczy nie ma chyba powodu, by tak generalizować, jednak, gdy przyjrzymy się temu jak wiele osób krzywi się na samo hasło „kryształy”, trzeba przyznać, że mamy do czynienia z bardzo silnym głosem mnóstwa ludzi. Co z tym zrobić? No najlepiej zadziałać tak, by zmienić perspektywę postrzegania kryształów. Powiedzmy sobie szczerze, dzisiejsze procesy urządzania wnętrz dopuszczają jeszcze bardziej niż kiedykolwiek, łączenie różnego rodzaju stylów i elementów, pozornie niepasujących do siebie. Taki misz-masz, świetnie jednak sprawdzi się w bardzo wielu sytuacjach. Łączenia są naprawdę dobre, trzeba tylko się na nie otworzyć.

Kryształ kryształowi nierówny

Wróćmy jeszcze do tych dawniejszych opcji. Rzeczywiście u naszych babć czy cioć, a nawet w domach rodzinnych, kryształy były pewnego rodzaju wystawką, którą eksponowało się w szczególności przyjmując u siebie w domu gości. Dziwna sprawa, ale co zrobić? Teraz sprawa wygląda zupełnie inaczej. Kryształ jako materiał to już coś innego, aniżeli w czasach, gdy mieliśmy z góry narzucone formy. Jak z wieloma innymi produktami, brało się to, co było dostępne. A że wybór był raczej wąski i z góry narzucony, to ludzie się nie zastanawiali. Było to podejście na zasadzie – lepiej mieć cokolwiek, zamiast potem się martwić, że nie ma się wcale.

Dzisiejsze kryształy

Te współczesne mogą się zadomowić w bardzo wielu przestrzeniach. Na przykład – jako element oświetleniowy. I tu już mamy pełną dowolność – kuchnia, przestrzenie pokoi dziennych, łazienki. Mniejsze lub większe natężenie występowania kryształów na konstrukcjach oświetleniowych, wpływa też na zwiększenie jasności w konkretnych pomieszczeniach. A co za tym idzie, jesteśmy w stanie w szybki prosty sposób podnieść jasność i przestronność takiego pomieszczenia. No i jeszcze jedna rzecz, w słonecznym świetle będziemy mogli liczyć na naprawdę wyjątkowe refleksy. Popularne są też kryształowe ozdoby (przykład) czy też kryształy 3D.

Gdzie szukać kryształów?

Tu w sumie mamy do wyboru dwa kanały. Możemy pójść w stronę vintage. To ciekawsze, jednak też trochę trudniejsze zadanie. Bo znalezienie tego typu elementów w różnych sklepach z używanymi rzeczami, czasem jest nie lada misją. Po pierwsze, nie w każdym takim sklepie będziemy w stanie znaleźć kryształy. Po drugie, te które zachowają się w dobrej formie, bez widocznych śladów użytkowania i po prostu, znaków upływającego czasu, mogą być naprawdę drogie. Czasem – droższe niż elementy kryształowe produkowane współcześnie.

I to jest właśnie opcja numer dwa. Jeśli chodzi o dostępne rozwiązania, kryształ znajduje się w kręgu zainteresowania współczesnego designu. Nawet w sieciowych sklepach z meblami czy akcesoriami do urządzania wnętrz, znaleźć można różne oparte o kryształ ozdobne i dekoracyjne elementy.

Nie warto przekreślać kryształ ze względu na minione lata. Warto bardziej potraktować go jako dekoracyjny element, co do którego będziemy mogli naprawdę nieźle zagospodarować sobie aranżację w wielu pomieszczeniach. To przecież nie jest żadna zbrodnia, a przeciwnie, otwiera wiele kreatywnych możliwości co do zagospodarowania dekoracjami przestrzeni.

Back to Top