W przeszłości wszelkiego rodzaju drogi, rynki, targowiska i wiele innych miejsc było wykładanych kostką brukową. Kocie łby, bo tak popularnie nazywano kamienie po których przemieszczali się ludzie, były bardzo popularne i wygodne w czasach kiedy nie było jeszcze asfaltu.
Przede wszystkim utwardzały one drogi, co zapobiegało ich odkształceniom, zapadaniu się, wyrabiani dołów oraz odporne były na działanie deszczu. Może komfort podróży po takiej nawierzchni nie należał do najlepszych (szczególnie w drewnianych dorożkach), ale gwarantował dotarcie do miejsca a nie utknięcie w błocie. Takie zastosowanie kostki brukowej sprzyjało funkcjonowaniu kanalizacji. Woda spływała określonymi ścieżkami do rynsztoków i stamtąd mogła być usuwana. Warto też dodać walory estetyczne jakie zapewniała kostka brukowa. Dawnym ulicom nadawała klimatu, szczególnie w miejscach gdzie stały piękne ceglane kamienice. Niektóre ulice zachowały się do dzisiaj w podobnym stanie. Są one miejscami bardzo popularnymi wśród turystów. Niestety po II wojnie światowej, gdzie wiele polskich miast zostało zniszczonych i wymagana była ich odbudowa, pozostałości po kostce zostały pokryte warstwą asfaltu.
Gdzie wykorzystuje się kostkę?
Choć nie można wymienić wszystkich miejsc gdzie kostka brukowa znajduje swoje zastosowanie, to można przybliżyć lokalizacje gdzie jest ona używana. W większości dużych miast, gdzie dawna kostka brukowa była powszechna, i zachowały się bądź zostały odrestaurowane zabytki, na ulicach można zobaczyć kostkę brukową. O ile w niektórych miejscach udało się również odtworzyć dawny wygląd bruku o tyle w tych nowszych częściach stosuje się współczesną kostkę brukową, która dzięki różnorodności materiałów z których została wykonana a także wielu odcieniach umożliwia także tworzenie przyjemnego klimatu dla mieszkańców i turystów. W wielu parkach, skwerach, alejach właśnie ścieżki są wykładane kostką brukową. Ta jest o wiele wygodniejsza od dawnej kostki. Dzięki temu że jest produkowana maszynowo każdy jej element jest równy, co sprzyja układaniu równych powierzchni. Docenią to szczególnie rowerzyści, rodziny z dziećmi w wózkach. Takie nawierzchnie pięknie komponują się z drzewami w parkach, wzory układane z kostki podwyższają także walory estetyczne okolicy w której zostały ułożone. Owszem może brakuje im klimatu kostki z dawnych lat, ale należy pamiętać, że my też tworzymy historię dla dawnych pokoleń.
Większość chodników w miastach zostaje wymieniana z kamiennych płyt właśnie na kostkę brukową. Efekt jest piękny. Dawne, nierówne, popękane płyty ustępują miejsca schludnej, eleganckiej kostce brukowej. Utrzymanie chodników z kostki brukowej jest znacznie łatwiejsze, gdyż w przypadku uszkodzeń, odkształceń terenu znacznie prościej jest wymienić kilka drobniejszych elementów niż całe płyty chodnikowe.
Ulice na osiedlach mieszkaniowych także często są wykonane z kostki brukowej. Są to miejsca gdzie takie zastosowanie ma rację bytu, gdyż ruch tam jest stosunkowo umiarkowany, a wielkie pojazdy raczej są tam niespotykane.