Dla wielu ludzi ogród jest miejscem wypoczynku, relaksu i odskocznią od codziennych obowiązków. W ogrodzie możemy wyrażać swoją kreatywność i angażować się w projekty związane z jego aranżacją i pielęgnacją.
Czy ogród pielęgnujemy przez cały rok ?
Ogród wymaga naszej troski przez cały rok, choć w różnym jej stopniu. Na przebieg i rodzaj prac wpływ mają rośliny, które tam posiadamy i warunki atmosferyczne w danym czasie. Pielęgnacja może być mniej lub bardziej intensywna w poszczególnych porach roku. Wiosna i lato to czas intensywnych prac, wtedy rośliny budzą się do życia. Intensywnie pobudzone wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Zima to czas spoczynku i ochrony roślin przed mrozami i uszkodzeniami spowodowanymi grubą warstwą śniegu i lodu.
Jak prowadzimy pielęgnację ogrodu jesienią?
Jesień to piękny, a jednocześnie wymagający czas w uprawie ogrodu. Drzewa i krzewy zrzucają liście, a kwiaty przekwitają. Wymaga to szczególnej dbałości, aby przygotować je do zimy i zapewnić zdrowy start w kolejnym sezonie. Prace jesienne można podzielić na kilka etapów. Jednym z pierwszych powinno być przycinanie starych i chorych części roślin oraz usuwanie martwych pozostałości. Zapobiega to przenoszeniu się chorób i grzybów oraz pozytywnie wpływa na estetykę działki – https://zielonechwile.pl/przycinanie-drzew-w-ogrodzie-wroclaw/.
Odżywiamy nasz ogród.
Dalszym etapem powinno być kompostowanie nazbieranych w czasie prac gałęzi, liści i innych resztek z ogrodu. Sprawdzi się to doskonale w roli naturalnego nawozu, w czasie wiosennego odżywiania roślin. Nie można też zapomnieć o nawożeniu przed jesienią, dobrze dobrane składniki wspomogą zimowanie i przygotują do osłony przed dużymi mrozami. Świetnie nadaje się do tego nawóz z dużą zawartością fosforu i potasu. Nawozy umieszczamy w niecce wokół pnia, dobrze jest też delikatnie rozmieszać je z ziemią. Nie zapominajmy, że na ten czas zaprzestajemy stosowania nawozów azotowych. Mogą one przyczynić się do łatwego przemarzania. Często w naszych ogrodach posiadamy drzewka lub krzewy słabo przystosowane do niskich temperatur. Warto te rośliny zabezpieczyć przed chłodem i wiatrem, nakrywając grubo gałązkami iglastymi, lub przeznaczoną do tego włókniną.
Sadzimy nowe rośliny.
Jesień to tez dobry czas na sadzenie nowych gatunków, którymi chcemy wzbogacić i udekorować ogród na rzecz starych i uszkodzonych. Gatunki iglaste i zimozielone powinniśmy sadzić na samym początku, by zdążyły przed zimą się ukorzenić. To też dobry okres, by wysadzać byliny i kwiaty wieloletnie. Wrzesień i październik jest również odpowiednim czasem do posadzenia roślin cebulowych. Okres jesienny spowalnia życie ogrodu i sprzyja prowadzeniu planów na jego powiększenie i nowe aranżacje. Warto po przeprowadzeniu wszystkich prac oczyścić i naprawić narzędzia ogrodowe, by przechować je w suchym miejscu do wiosny.