NitracoeProtech
  • Home
  • /
  • Technologia
  • /
  • Jaki alkomat kupić, by być pewnym jego pomiaru i móc się na nim oprzeć?
piwo

Jaki alkomat kupić, by być pewnym jego pomiaru i móc się na nim oprzeć?

Okazyjne spożycie alkoholu wrosło już na stałe w naszą kulturę oraz tradycję i choć alkohol ten (jak każda zresztą używka) jest dla ludzi, to zawsze należy mieć się na baczności, znać umiar i być świadomym negatywnych aspektów jego spożycia. Te negatywne aspekty to nie tylko złe samopoczucie dnia następnego, ale przede wszystkim niemożność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Gdy więc wczoraj przeholowaliśmy z popularnymi „procentami”, powinniśmy dziś bezwzględnie dokonać samobadania alkomatem. Każdy wie mniej więcej, w jaki sposób alkomatu się używa, ale już w kwestii tego, jaki alkomat wybrać i zakupić, zaczynają pojawiać się pytania i wątpliwości.

Tanie prawie nigdy nie oznacza dobrego

To powiedzenie jak najbardziej sprawdza się w przypadku alkomatów. Alkomaty najtańsze, kosztujące kilkadziesiąt złotych to na dobrą sprawę imprezowe zabawki, których nie powinniśmy traktować poważnie. Są to alkomaty z sensorem półprzewodnikowym, które nie dość, że są bardzo niedokładne, to jeszcze lubią ulegać rozkalibrowaniu. Nadają się tylko do kompletnie niezobowiązującej zabawy pod tytułem „kto więcej wypił”.

reka

Solidny i zaufany sprzęt do zwykłych zastosowań

Półkę wyżej znajdują się alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Są one co prawda droższe (jakieś kilkaset złotych), ale po pierwsze, na ich pomiarze możemy już polegać, a po drugie, są także trwałe i żywotne. Jeżeli kompletnie nie wiemy więc jaki alkomat wybrać (na przykład jako zwykły kierowca, który zastanawia się, czy może wsiąść za „kółko”), urządzenie z tego przedziału prawie zawsze będzie wyborem dobrym.

Alkomaty profesjonalnego zastosowania

Jeżeli mówimy o alkomatach w pełni profesjonalnych, to mamy na myśli sprzęty z sensorem spektrometrycznym (działającym dzięki podczerwieni). Koszt takiego urządzenia to dobre kilka tysięcy złotych, ale zapewnia on naprawdę fenomenalną dokładność. Spektrometryczne alkomaty profesjonalne są polecane do przedsiębiorstw i firm, gdzie od trzeźwości pracowników zależy zdrowie i życie, a to jest rzecz, na której pracodawca nigdy nie powinien oszczędzać.

Back to Top