NitracoeProtech
Jak oceniać jakość kostki brukowej?

Jak oceniać jakość kostki brukowej?

W przypadku kostek brukowych ważne są zarówno walory estetyczne, jak i parametry techniczne. To właśnie te drugie decydują o tym, w jakim stopniu zostaną spełnione określone funkcje. W sytuacji, kiedy wybór pada na znanego producenta, wówczas można być spojonym o jakość tego produktu. Jednak, gdy decydujesz się na nieznany produkt w lokalnym sklepie, wówczas warto sprawdzać, czy producent tego towaru posiada wdrożoną Zakładową Kontrolę Produkcji. To właśnie ona potwierdza, że wyrób spełnia wymagania norm europejskich.

Spełnienie normy

Kiedy beton spełnia tę normę, wtedy jest to równoznaczne z tym, że jest on w stanie przenosić obciążenia wywołane na skutek ruchu pojazdów oraz innych obciążeń. Przez ZKP należy również rozumieć gwarancję pewnej trwałości oraz odporności na działania mrozu.

Jak powstaje kostka?

Otóż całą masę betonu wrzuca się do maszyny, która wraz z kruszywami miesza je, a następnie sprasowuje. Ten proces określa się mianem wibroprasowania. Dlatego wybierając kostkę brukową, powinieneś mieć na uwadze przede wszystkim gęstość produktu. Musisz uważnie obejrzeć i stwierdzić, czy nie posiada ona żadnych szczelin, pęknięć, ubytków oraz odprysków. To świadczyłoby o niskiej jakości produktu, który mógłby bardzo szybko ulec zniszczeniu nawet jeszcze podczas jego wykładania.

Test kostki

Czasami poszczególni sprzedawcy pozwalają na dokonanie małego doświadczenia przed zakupem. Jakie? Bardzo proste. Wystarczy przełamać bloczki. W przypadku, kiedy masa betonu łamie się wraz z kruszywami, wtedy oznacza to, że kostka ta jest dobrze zagęszczona, czyli innymi słowy – trwała. Jednak, jeżeli po przełamaniu pozostaną fragmenty kruszyw, wtedy będziesz mieć pewność, że kostka nie jest odpowiednio zagęszczona i bardzo szybko możesz doświadczyć jej kruchości po jej wyłożeniu przykładowo na podjeździe.

Sprawdź jakość

Kostka brukowa nie jest takim prostym wyrobem, jak mogłoby się to wydawać. W tym przypadku należy zachować czujność. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić jakość danego produktu, aby nie kupować przysłowiowego kota w worku.

Back to Top