NitracoeProtech
wnetrze-kominek

Co wnętrze mówi o Tobie?

Od kiedy ludzkość nauczyła się budować domy, urządza wnętrza w taki sposób, aby nie tylko można było się w nich schronić, ale również aby coś za ich pomocą zamanifestować. Satysfakcja z przekształcania przestrzeni wydaje się czymś bardzo wśród ludzi powszechnym, być może nawet jest to jedna z cech, które definiują nasz gatunek. Współcześnie każdy może urządzić swoje mieszkanie dokładnie tak jak chce. Jak dużo wnętrze Twojego lokalu jest w stanie o Tobie powiedzieć?

Rozpatrując to zagadnienie warto obejrzeć kilka filmów Pedro Almodóvara. Każdy kadr jest tam skomponowany w bardzo przemyślany sposób. Kolory i dodatki wybierane są tak, aby podkreślić nie tylko nastrój sceny, ale również charakter bohaterów którzy w niej występują. Hiszpan jest absolutnym mistrzem w wykorzystywaniu tła po to, aby wzmocnić efekt. Jego wnętrza mówią nie tylko o jego postaciach, ale również o nim samym – to złożona i bardzo jaskrawa osobowość, silna i wyrazista, która przekształca przestrzeń w sposób radykalny, zawsze jednak z imponującą pewnością siebie – w jego eksperymentach nie ma kunktatorstwa, wnętrze przekształcone przez Almodóvara zawsze prezentuje się lepiej niż zastane, mimo że przecież nie jest on architektem wnętrz, ale reżyserem.

widok-morze

Wnętrze jest jednak ważne również dla zwykłych ludzi, wykonujących zawody nieco bardziej przyziemne niż reżyser filmowy. Gdy idziemy do pracy, zwłaszcza w dużej firmie czy korporacji, musimy zostawić swoją osobowość przed drzwiami. Tym bardziej zależy nam na tym, aby w domu było jej jak najwięcej. We wnętrzach osób pracujących w korporacjach, które na co dzień obowiązuje dresscode, często możemy zauważyć przejawy ich marzeń czy zainteresowań – malowane samodzielnie obrazy, hodowane rośliny lub zwierzęta, książki na najróżniejsze tematy itd. Zdarza się również, że urządzanie wnętrz stanowi u takiej osoby zainteresowanie samo w sobie. Wówczas wizytując takie pomieszczenie możemy być poważnie zaskoczeni, że taki zwykły pracownik korporacji może mieć tak odważnie urządzone mieszkanie.

Dużo mówią też o nas książki. Jeśli lubimy czytać – będzie ich najprawdopodobniej sporo. Oczywiście współczesna technologia pozwala na czytanie nie tylko na papierze, ale również na nośnikach elektronicznych, jednak praktyka pokazuje, że osoby, które dużo czytają, po prostu lubią przebywać w towarzystwie książek i otaczają się nimi. Możliwe że pokolenie, które nie pamięta czasów sprzed pojawienia się internetu, będzie już do tego tematu podchodziło w zupełnie inny sposób, jednak na to, aby tradycyjne książki zniknęły z mieszkań intelektualistów, przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.

Osoby które są wzrokowcami często bardziej dbają o aspekty estetyczne mieszkania jak choćby o fototapety, obrazy czy inne dekoracje, natomiast ludzie zorientowani technicznie o to, aby wszystko miało w nich swoje miejsce i aby mieszkanie „działało” jak dobrze naoliwiona „maszyna do mieszkania”. Wnętrza tych pierwszych często będą zdobiły obrazy, rzeźby, kilimy etc, natomiast wnętrza tych drugich, mimo względnie niewielu dodatków, będą prezentowały się schludnie.
Bardzo często zdarza się, że urządzając mieszkanie swoją osobowość manifestujemy niemal automatycznie. Mimo, że sami w mieszkaniu tego nie dostrzegamy, to już nasi goście owszem. Lokator jest z mieszkaniem w szczególny sposób połączony, należy do niego w taki sam sposób, jak mieszkanie należy do niego.

Back to Top