NitracoeProtech
Butelki PET – praktyczne, ale kłopotliwe

Butelki PET – praktyczne, ale kłopotliwe

Udoskonalenie w latach 70. XX w. termoplastycznego polimeru PET spowodowało prawdziwą rewolucję w świecie opakowań. Ten lekki i nietłukący się materiał zastąpił droższe w produkcji oraz bardziej podatne na uszkodzenie opakowania ze szkła. Popularność tego typu opakowań wynika z podobnej do szkła przezroczystości, niewielkiej masy oraz dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Szacuje się, że każdego roku w samej tylko Europie na rynek trafia 70 miliardów butelek PET. Jak powstają tego typu opakowania?

Proces produkcji

PET to zwyczajowa nazwa politereftalanu etylenu, polimeru wynalezionego w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Tworzywo to stosowane było najpierw do produkcji różnego rodzaju folii. Dopiero po upowszechnieniu się przetwórstwa wtryskowego możliwe stało się kształtowanie form przestrzennych takich jak butelki, słoiki czy wiaderka. Materiał PET występuje w formie granulatu. Dopiero podgrzanie go do ok. 250-300oC sprawia, że przybiera on płynną formę. Dzięki temu możliwe jest  wtryskiwanie go do form, które nadają mu pożądany kształt. (https://profilgroup.com/pl/szukasz-opakowania-dla-swojego-produktu) Spadek temperatury powoduje krystalizację i w ten sposób powstają prefabrykaty butelki PET. Następnie podgrzewane są one do ok. 80oC i wdmuchiwane silnym strumieniem powietrza do form, które nadają im kształt znanych nam butelek czy innych opakowań.

Recykling butelek PET

Poza licznym zaletami opakowania z tego materiału posiadają także wady. Jedną z nich jest wpływ na środowisko. Rozkład butelki PET trwa około 500 lat, co w połączeniu z ich popularnością sprawia, że jest to jeden z najczęściej występujących i najbardziej uciążliwych odpadów. Pomimo niskiej wagi, ich rozmiar jest stosunkowo duży, dlatego tak ważne jest zgniatanie plastikowych butelek przed ich wyrzuceniem. Należy także odkręcić zakrętkę oraz zerwać etykietę. Jest to ważne ponieważ recykling tych elementów przebiega w inny sposób. Po dostarczeniu do zakładu zajmującego się recyklingiem butelki PET są segregowane ze względu na kolor oraz usuwa się z nich zanieczyszczenia. Tak oczyszczone butelki PET zostają zmielone. Powstały w ten sposób surowiec może zostać wykorzystany do produkcji opakowań np. dla chemii gospodarczej lub polaru. Do wytworzenia jednej bluzy potrzeba ok. 35 butelek. 

https://profilgroup.com/

Polecenie redakcji:
_ https://organicseries.pl/kategoria-produktu/cialo/pielegnacja-cialo/kremy-pielegnacja-cialo/
_ https://www.beautyspaexpert.pl/kategoria-produktu/kosmetyki/

Back to Top